- Architekt: C.Y. Lee and Partners
- Lokalita: Taipei, Taiwan
- Plocha parcely: 30277m2
- Podlahová plocha: 294 258m2
- Výstavba: 1999 – 2004
- Náklady: 1,934 bilionu dolarů
- Web: www.taipei-101.com
[wp_ad_camp_1]
Taiwan je nechvalně proslulý svou blízkostí aktivních tektonických zlomů a četností tajfunů. Těžko byste hledali náročnější prostředí pro 509 metrů vysoký mrakodrap. Díky moderním technologiím a vyspělému stavitelství je však Taipei 101 považován za nejbezpečnější místo na celém ostrově.
Funkce
Mrakodrap má celkem 5 podzemních a 101 nadzemních podlaží. Většina podlahové plochy je určena pro kancelářské účely.
- 5.PP – 2.PP – Podzemní parkoviště
- 1.PP – 5.NP – Obchodní centrum
- 6.NP – 84.NP – Kanceláře
- 85. – 86.NP – Vyhlídková restaurace
- 88. – 89.NP – Vnitřní observatoř
- 91. NP – Venkovní observatoř
- 92. – 100.NP – Vysílání
- 101.NP – privátní VIP klub – Summit 101
Kontext
Mrakodrap Taipei 101 se nachází na Taiwanu v Taipei v Xinyi District. Zvláštností je aktivní tektonický zlom, který podle geodetických průzkumů prochází pouze 200m od stavby. Pozemek má rozlohu 30 277m2. Díky Google Street View je možné si prohlédnout i část interiérů.
Historie
Výstavba byla zahájena 13. Ledna 1999 a mrakodrap byl dokončen 31. prosince roku 2004. Podle původního návrhu měl mít mrakodrap 88 pater. Později byla tato hranice navyšována na 100 a 101. Tato čísla pravděpodobně souvisí s čínským symbolismem.
[put_wpgm id=28]
31. března 2002 byl mrakodrap vystaven první zkoušce v podobě zemětřesení o síle 6,8 stupňů Richterovy škály. Nešťastný pád dvou stavebních jeřábů z výšky 240 metrů si vyžádal 5 lidských životů. V celém městě bylo zničeno přes 100 domů, Taipei 101 odolal bez nejmenší újmy. Stavební práce však museli být na 3 měsíce přerušeny a konstrukce důkladně přezkoumány.
Mrakodrap denně navštíví až 40 tisíc lidí. Na nový rok je místem pro konání ohňostrojů
Konstrukce
Taipei 101 byl navržen tak, aby odolal dvěma silám – působení větru a zemětřesení. Obě síly mají zcela protichůdné požadavky. V případě větru hraje důležitou roli tuhost konstrukce. Při potenciálním zemětřesení naopak oceníme pružnou konstrukci, která se bude pohybovat v souladu s otřesy. Inženýři proto při návrhu usilovali o co nejvýhodnější kompromis.
[wp_ad_camp_2]
Jádro tvoří 8 masivních pilířů, které jsou vzájemně vyztuženy příhradovou konstrukcí. Ocelové sloupy jsou svařené z více než 400 dutých segmentů o hmotnosti 90 tun a v každém 8. Podlaží jsou vzájemně připojeny horizontálami. Vnitřek pilířů je až do 62. podlaží vyplněn vysokopevnostním betonem. Zbylých 40% nosné konstrukce je s výjimkou stropů ponecháno pouze v oceli. I v případě ocelových konstrukcí byl však kladen důraz na různá zatížení a jednotlivé prvky jsou vytvořeny z pěti různých slitin.
Tvar budovy byl inspirován myšlenkou bambusu, podle kterého je Taipei 101 členěn do oddělených sekcí. Na základně je těchto sekcí umístěno celkem 8. Opakování této číslovky je v návrhu poměrně časté. Podle Čínské symboliky je tato číslovka považována za šťastnou, na rozdíl od čísla 4, které je nešťastné. Z tohoto důvodu tu formálně nenajdete 44. podlaží. Pokud jde o samotný název mrakodrapu, číslo 100 obvykle symbolizuje dokonalost. V případě Taipei lze číslovku 101 chápat jako stav nad hranicí dokonalosti.
Výzvou bylo i samotné založení stavby. Odtěženo bylo 700 tisíc tun zeminy, které nahradila váha mrakodrapu na principu nulové bilance. Jakékoliv přitížení by mohlo mít nežádoucí účinky na tektonický zlom, potažmo na četnost dalších zemětřesení. Budova je založena na 380 pilotách o průměru 1,5m. Hloubky pilot sahají do 80m na skalní podloží. V případě zemětřesení vykazuje stabilní podloží menší výkyvy než silná vrstva sedimentů.
[wp_ad_camp_1]
Fasáda byla navržena jako dvouplášťová konstrukce. Skleněné panely blokují 50% tepla a brání tak přehřívání interiéru. Problémem na tak rozsáhlé ploše fasády je však působení větru na rozsáhlou plochu fasády. Mrakodrapu značně napomáhá jeho pilovitý tvar, který eliminuje až 40% zatížení od vzdušných vírů. Kmitání zabraňuje stabilizátor. Téměř 700 tun těžká koule v 88. – 92. podlaží je složena ze 41 ocelových plátů. Princip je jednoduchý – v případě horizontálního pohybu se stabilizátor s 0,1% tíhy mrakodrapu zhoupne do protisměru a odchylku vyrovná.
Taipei 101 byl nejvyšší budovou světa od roku 2004 do roku 2010, poté byl překonán 828m vysokým mrakodrapem Burj Khalifa v Dubaii. Přesto tu jsou zajímavá prvenství v oblasti technologií, která Taipei 101 stále drží. Pravděpodobně nejzajímavějším oceněním je certifikát LEED platinum, který z mrakodrapu dělá nejvyšší zelenou stavbu světa.
Výtahy si vysloužili zápis do Guinessovy knihy rekordů za nejrychlejší výtahy na světě, rychlost převyšuje 60km/h. Uvnitř tichých aerodynamických kabin je udržován přetlak. Každý z 67 výtahů je dokonale vyvážen. Z 5. do 89. patra vás výtah vyveze za pouhých 37 vteřin. Mince, kterou v kabině položíte na hranu, během cesty nespadne.
Taipei 101 je znázorněním lidské touhy a snad i drzosti neustále překonávat přírodu. Říká se, že pokud mrakodrap vlivem zemětřesení spadne, ve městě už dávno nebude jediná budova celá. Odolnost konstrukcí s největší pravděpodobností prověří čas. Přesto už teď nezbývá než smeknout nad počinem takového rozsahu.
[wp_ad_camp_3]