Ludwig Mies van der Rohe

Ludwig Mies van der Rohe - Portrét

* 27.3. 1886, Cáchy, Německo

† 17.8. 1969, Chicago, USA

Německo-americký architekt a významný představitel moderní architektury. V architektuře uplatňuje princip „Less is more“, jeho díla se vyznačují čistotou a minimalistickou jednoduchostí. Ve velké míře využívá skla a textur kvalitních materiálů.


Životopis

Ludwig Mies van der Rohe se narodil v německých Cáchách. Od malička pracoval v otcově kamenickém obchodě a ve svých 19 letech se přestěhoval do Berlína a nastoupil do ateliéru Bruno Paula jako návrhář interierů. O rok později získává svou první samostatnou zakázku – návrh domu pro filozofa Aloise Riehla. Svou architektonickou kariéru začal jako učeň pod vedením Petera Behrese. Právě zde se setkává s Walterem Gropiem a také Le Corbusierem. V roce 1912 si Mies van der Rohe otevřel vlastní kancelář a následující rok se oženil s Adele Auguste Bruhnovou.

[wp_ad_camp_1]

Mies obdivoval práce Karla Friedricha Schinkela, klasicistního architekta 19. století. Také ve své tvorbě usiloval o čistotu tvarů, téměř až o minimalismus. O tom koneckonců svědčí známé citáty „Méně je více“ a nebo „Bůh je v detailech“. Miesovi nebyly cizí ani myšlenky Adolfa Loose, zejména jeho názor na architekturu zatíženou ornamentem. Dále obdivuje práce Franka Lloyda Wrighta, zejména jeho návrh prérijních domů a jejich volně plynoucí prostor. Inspirace z amerického architekta sehráli jistou roli také při návrhu slavné brněnské vily Tugendhat, kde Mies van der Rohe navrhuje úplně vše až do posledního detailu v podobě kliky u dveří či kování. Z tvorby Miese van der Rohe je také patrná snaha o definování nového stylu, který by podobně jako některý z historických slohů dovedl charakterizovat moderní dobu.

Po první světové válce Mies kromě své neoklasicistní tvorby začíná experimentovat s výškovými stavbami. V té době navrhuje, i když pouze teoreticky, dva mrakodrapy ze skla a oceli. Jeden z těchto mrakodrapů byl soutěžním návrhem pro Berlínskou Friedrichstrasse. Tato soutěž se konala v roce 1921. Konstrukční řešení obou mrakodrapů popírá veškeré ornamenty a předznamenává Miesovi pozdější návrhy 40. a 50. let.

Ludwig Mies van der Rohe - Seagram Building
flickr.com – Christian Newton

 

V roce 1921 také končí manželství s Adele Auguste Bruhnovou. V té době si také Mies změnil své jméno. K původnímu Maria Ludwig Michael Mies přidává rodné příjmení jeho matky „Rohe“ a holandské „van der“.

Ve dvacátých letech působil Mies van der Rohe v berlínských avantgardních kruzích. Stal se spoluzakladatelem časopisu G a byl také členem organizací jako Novembergruppe, Der Ring či Arbeitsrat für Kunst. Později se stal ředitelem Werkbundu a značně se tak podílel na vybudování sídliště Weissenhof ve Stuttgartu, které bylo vystavěno předními evropskými architekty. Na výstavbě se podíleli například Walter Gropius, Hans Scharoun či Le Corbusier, který získal patrně nejlukrativnější parcely.

[wp_ad_camp_2]

V roce 1929 navrhuje Mies van der Rohe k příležitosti mezinárodní výstavy v Barceloně slavný Německý pavilon. Právě zde vzniká slavný návrh křesla Barcelona. V roce 1930 je však dokončena alespoň pro nás mnohem důležitější realizace – brněnská vila Tugendhat. Díky neomezenému rozpočtu a vynikajícímu technickému řešení patří tato stavba dodnes mezi nejobdivovanější vily na světě. Na obou realizacích Mies van der Rohe spolupracoval s designérkou Lilly Reichovou, se kterou se seznámil v roce 1925 a která byla jeho přítelkyní až do Miesovi emigrace do USA.

V důsledku hospodářských a politických změn ve 30. letech se řada Miesových návrhů nerealizovala. Další problémy způsobovala nacistická vláda – Miesův styl byl označen za neněmecký a byl odmítán. V roce 1930 se Mies stal na krátkou dobu posledním ředitelem Bauhausu. O 3 roky později však musela být škola uzavřena. Kvůli těmto skutečnostem Mies van der Rohe opouští svou rodnou vlast a stěhuje se do USA, kde pracuje až do konce svého života. V roce 1938 se dostal na pozici vedoucího oddělení architektury na Illinois Institute of Technology v Chicagu. Toto prestižní místo mu mimo jiné zajistilo vytvořit návrh školního kampusu z čehož vzešla slavná Crown Hall.

Ludwig Mies van der Rohe - Crown Hall
flickr.com – Chispita_666

V roce 1944 Mies van der Rohe získal americké občanství. O dva roky později navazuje spolupráci s doktorkou Edith Farnsworth a navrhuje jeden ze svých nejslavnějších domů – Farnsworth House. Ocelový dům s prosklenou fasádou založený na principu „skin and bones“ se stal základním kamenem pro další tvorbu a ovlivnil celou řadu dalších architektů. V 50. letech vytváří Lake Shore Drive Apartments a v roce 1958 vrcholné dílo – Seagram Building, mrakodrap, který značně ovlivnil architekturu Manhattanu po několik následujících dekád.

V roce 1962 byl Mies van der Rohe vyzván, aby navrhl Národní galerii v Berlíně. Tuto zakázku přijal a do Berlína se tak na sklonku svého života několikrát vrátil. Slavnostního otevření v roce 1968 se však nemohl účastnit a umírá o rok později, 17. srpna 1969 v Chicagu.

Ocenění

  • 1960 – Zlatá medaile AIA
  • 1959 – Zlatá medaile RIBA

[wp_ad_camp_3]


Příspěvek vytvořen 45

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek