Swiss Re Tower

Swiss re Tower, Gherkin
flickr.com – Matt Brown
  • Architekt: Lord Norman Foster
  • Lokalita: Londýn, Velká Británie
  • Výška: 180 metrů, 41 pater
  • Užitná plocha: 48000 m2
  • Výstavba: 2001 – 2003
  • Náklady:230 milionů liber
  • Web: www.30stmaryaxe.com

[wp_ad_camp_1]

Pro Londýn má podobnou význam, jako Eiffelovka pro Paříž. 180 metrů vysoké dominantě města jen málokdo řekne jinak, než okurka. Pod netradičním pláštěm budovy se ukrývají zajímavá řešení a jednoduché technologie, díky kterým je Swiss Re Tower až o 50% úspornější, než jiné stavby o podobném objemu a zároveň prvním zeleným mrakodrapem v Londýně.

Funkce

Okurka nabízí téměř 48 tisíc metrů čtverčních kancelářských ploch. V posledních patrech je umístěna luxusní restaurace, bar a soukromé jídelny pro zaměstnance. Původním vlastníkem byla švýcarská pojišťovna Swiss Reinsurance Company, která v roce 2007 budovu prodala IVG Immobilien a Evans Randall. Kapacita budovy je až 4000 zaměstnanců.

Kontext

Swiss Re Tower se nachází na malé čvercové parcele v ulici St. Mary Axe 30 v samotném srdci města. Užší základna a kruhový půdorys uvolnili prostor pro malé náměstí s odpočinkovou zónou pro pěší. Vzniklé náměstíčko nabízí příjemné odstupy od blokové zástavby, nicméně tu chybí velkorysejší pojetí parteru, které by bylo více adekvátní k jedné z Londýnských dominant.

[put_wpgm id=6]

Historie

Swiss Re Tower stojí na místě původní baltické burzy, která byla v roce 1992 silně poškozena výbuchem bomby. Celý incident měla na svědomí Irská republikánská armáda, která bombu nastražila do auta a nechala ji vybuchnout v úzké uličce. Budova burzy byla poškozena tak vážně, že nemohla být obnovena a pozemek o 3 roky později kupuje společnost Trafalgar House, která v roce 1996 publikuje plány na výstavbu 386 metrů vysoké stavby se 140 tisíci čtverečními metry kancelářských ploch, obchodů a restaurací. Celý projekt byl nakonec zavržen, protože byl zcela mimo měřítko Londýnské zástavby a narušoval leteckou dopravu z letiště Heathrow. Norman Foster plán přepracoval a vytvořil jeho zmenšenou verzi, která byla schválena.

Swiss re Tower - město
flickr.com – Robin Hawkes

Výstavba začala v roce 2001 a neobešla se bez silné kritiky. Veřejnost vyčítala Swiss Re Tower, že ničí panorama a znehodnocuje výhled na nejkrásnější části Londýna. Svým tvarem byla také budova odsouzena k nejrůznějším posměškům a další pochybnosti vyvolaly teroristické útoky na Světové obchodní centrum v New Yorku. Co však začalo poměrně tvrdou kritikou se postupně proměnilo v sympatie a podporu veřejnosti. Swiss Re Tower byla dokončena v roce 2003 a otevřena v dubnu následujícího roku.

Konstrukce

Tvar vnější obálky je z velké míry odvozen z nutností lokality. Swiss Re Tower se nachází v oblasti silných větrů a zaoblený tvar výborně odolává proudění a turbolencím.

[wp_ad_camp_2]

Průměr mrakodrapu se navíc po výšce mění. Základna budovy má průměr 49 metrů a tato hodnota stoupá až do 16. patra na limitních 56,5 metru a poté směrem k vrcholu mrakodrapu klesá na pouhých 26,5 metru ve 40. podlaží.

Swiss re Tower - noční pohled
flickr.com – Edward Simpson

Aby byl interiér chráněn proti přehřívání, byla navržena zdvojená skleněná konstrukce, která přirozeným komínovým efektem napomáhá chlazení. Funkci komínového efektu podporuje 6 velkých trojúhelníkových šachet, které prostupují napříč celým mrakodrapem od paty až po vrchol. Zde je na místě zmínit, že klimatizace a vnitřní osvětlení patří mezi nejdražší provozní položky administrativních budov. Komínový efekt funguje prakticky bez další mechanizace a díky prosklenému plášti je v kontaktu s přirozeným světlem 97% vnitřních prostor, což výrazně přispívá k úsporám elektrické energie.

[wp_ad_camp_1]

Trojúhelníkové komíny mají hned několik dalších důležitých funkcí. Kromě větrání slouží jako atria a místa pro setkávání zaměstnanců. Díky svému tvaru také rozdělují poměrně nepraktický kruhový půdorys na téměř obdélníkové segmenty a zároveň umožňují hlubší průnik světla do interiéru. Každý segment tak využívá přirozené denní světlo ze 3 stran. Jednotlivá patra budovy jsou vůči sobě o 5 stupňů pootočena a to dává komínům charakteristický tvar šroubovice, který je zdůrazněn tmavě modrým prosklením na fasádě.

Swiss re Tower
flickr.com – Son of Groucho

Nosný systém se skládá z centrálního kruhového jádra a sítě propojených ocelových nosníků ve tvaru V, které přesahují vždy přes 2 patra. Mřížka fasády je složena z 5500 trojúhelníkových prosklených panelů. Všechny panely jsou rovné s výjimkou zakřivené skleněné kopule na vrcholu mrakodrapu. Plášť budovy byl také důkladně testován na průsak vody při silném dešti a větru.

Zajímavosti

Výtahy umožňují přepravu 378 lidí najednou. Nicméně do luxusní restaurace či baru na vrcholu mrakodrapu je nutné absolvovat hned 2 cesty. Výtah jezdí pouze do 34. patra a je nutné si přestoupit do speciálního výtahu tlačeného ze spodu.

Okurka je v současnosti 10. nejvyšší mrakodrap v Londýně ( Tallest buildings and structures in London). Nejvyšší je 306 metrů vysoký The Shard od Renza Piana.

Swiss Re Tower předcházely dva další Fosterovy návrhy. Prvním byla budova Hong Kong and Shanghai Banking Corporation v Číně (1986) a druhým Commerzbank v Německém Frankfurtu (1997). Obě realizace jsou okurce velmi blízko svým přístupem k ekologii a využití technologií.

[wp_ad_camp_3]


Příspěvek vytvořen 45

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek